facebook RSS
Wtorek 11 lutego 2020imieniny:

Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Nurze

ul. Łomżyńska 14, 07-322 Nur

sekretariat(86)2774106

dyrektor(86)2774106

Utworzeniebazyedukacyjnej
data dodania: 25.11.2016

W październiku 2016 roku oddano do użytku pierwszą na terenie gminy Nur bazę edukacyjną. Baza edukacyjna utworzona została w dwóch lokalizacjach: przy Szkole Podstawowej w Nurze i na skarpie nad rzeką Bug obok zejścia z ul. Nadbużnej.

Baza edukacyjna przy Szkole Podstawowej składa się z następujących elementów: ogrodu dydaktycznego, strefy zwierząt i strefy ptaków.

Ogród dydaktyczny "Edukacja poprzez kontakt z przyrodą" został utworzony poprzez dosadzenie obok rosnących wcześniej świerków i dębu krajowych gatunków drzew i krzewów liściastych: jabłoni, derenia świdwy, berberysu pospolitego i rokitnika zwyczajnego. Przy przedstawicielu każdej nowo posadzonej rośliny umieszczono tabliczki z opisem gatunku. Ze względu na bliski kontakt dzieci i młodzieży z roślinnością wszystkie rośliny są bezpieczne dla zdrowia i życia. Rabaty stanowią doskonałe schronienie dla ptaków, a ich owoce stanowić będą zimą bazę pokarmową dla ptaków. Gęsta piętrowa roślinność jest doskonałym schronieniem dla innych gatunków zwierząt np. jeży, wiewiórek.

Rośliny posadzone zostały po zamontowaniu tablic i gier edukacyjnych, tak aby odpowiednio wyeksponować poszczególne elementy bazy edukacyjnej: strefy zwierząt i ptaków.

Strefy zwierząt i ptaków mają na celu wzbogacić dzieci i młodzież w szeroką wiedzę z zakresu życia zwierząt i ptaków w sposób przyjazny, zrozumiały, wesoły oraz aktywny - ale pobudzający do myślenia i rozwijający wyobraźnię. Dobór odpowiednich gier ekologiczno-edukacyjnych aktywnych oraz tablic ekologicznych stanowi interesującą pomoc dydaktyczną dla nauczycieli i uatrakcyjni pracę z dziećmi na świeżym powietrzu, a także jako miejsce rekreacji uczniów. Poprzez zabawę, dzieci łatwiej przyswajają wiedzę i aktywniej uczestniczą w zajęciach.

Gry edukacyjne zamontowane przy Szkole Podstawowej to:

-Światłowidy: zwierzęta leśne, ptaki leśne,

-leśne rekordy wraz z tablicą edukacyjną,

-memo: znajdź moją mamę wraz z tablicą edukacyjną,

-labirynt natury - czyj to trop,

-sprawność - tropiciel,

-ptasie mieszkania - ekspozycja ptasich budek wraz z opisem, jak samemu zrobić ptasią budkę legową,

-labirynt - ptasi zegar,

-sprawność ornitolog- poznajemy ptaki,

-gra memo: ptasie pary wraz z tablicą edukacyjną

-ptaki drapieżne.

Tematy tablic ekologiczno-edukacyjnych: zwierzęta leśne, w jaki sposób zwierzęta zaznaczają swoją

obecność, zwierzęta chronione Polski, leśni drapieżcy, leśne ssaki kopyne, ptaki naszych lasów, poznajemy ptaki, rodzime ptaki chronione, ptaki - leśni soliści, ptaki miejskie, ptasie klejnoty.

Na skarpie rzeki Bug utworzono ciekawą bazę edukacyjną poświęconą tematyce związanej ze środowiskiem wodnym tzw. strefę ryb. Zamontowane tablice ekologiczno-edukacyjne oraz gry edukacyjne umieszczone w pobliżu rzeki mają na celu przybliżyć środowisko wodne oraz przyczynić się do zwiększenia

zainteresowania tematyką. Tablice i gry ekologiczno-edukacyjne związane z rybami, płazami i gadami

przyczynią się do poszerzenia wiedzy wśród  dzieci i młodzieży.

Tematyka tablic zamontowanych w strefie ryb: mieszkańcy zbiorników wodnych, ryby - 2szt., kaczka

krzyżówka, bóbr europejski.

Gry edukacyjne to:

-światowidy: płazy, gady i ryby oraz łańcuch pokarmowy,

-labirynt natury - płaz czy gad?,

-sprawność ekolog - ekosystem wodny

Baza edukacyjna została utworzona dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska

i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości 90% wartości środków kwalifikowanych. Pozostałe środki

finansowe zostały wyasygnowane z budżetu Gminy Nur. Projektantem i wykonawcą robót był Warszawski

Fundusz Rozwoju Inwestycji Sp. z o.o.z z Warszawy. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia bazy edukacyjnej utworzonej w gminie Nur. Sczególnie serdecznie zachęcamy nauczycieli ze wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów z sąsiednich gmin do przeprowadzenia ,,żywej'' lekcji przyrody na terenie naszej bazy edukacyjnej.

poprzedni miesiącLuty, 2020
PnWtŚrCzPtSoN